2007 Open Show Results - Judge Mairi Brown

Best In Show - CH Seevad High Fashion

 

 

Class 1: Minor Puppy Dog (5,1a)
2: Main's Aerie Arizona
3: Havard's Annavah Astonish
4: Petrusow & Gildert Callidoniane Emerald

 

Class 2: Puppy Dog (4)
2: Clark's Springholme Striker
3: Petrusow & Gildert's Callidoniane Emerald
4: Havard's Achilles

 

Class 3: Junior Dog (4)
 
 
2: Hill's Ardvreck Caerlaverock Von Dapperdawg TAF
 
3: Walker's Molsend Magician at Barughgreen
 
4 :Dunn's Cliffmere Ivor

 

Class 4: Maiden Dog - no entries

 

Class 5: Novice Dog (2)
2: Walker's Molesend Magician at Barughgreen

 

 

Class 6: Graduate Dog (4)
2:Dunn's Cliffmere Ivor
3: MacDonald's Fallowfield Duce of Finmorlan
4:Bailey's Kyledam Cedar Douglas from Salenko

 

Class 7: Post Graduate Dog (5, 1a)
 
 
 
2: Haslam's Ulradi's Zweet Zpike at Rossgay IMP
 
3: Clacher's Misken Armani
 
4 : Dunn's Nedlaw Silent Spectator

 

 

Class 8 Limit Dog (5,1a)
2: Chapman's Rossut Quantum with Balderstone NAF
3: Linden's Bruadair Buadhmhor ShCM
4: Walker's Molesend Dolerite Over Barughgreen
   

 

Class 9 Open Dog (4, 1a)
2: Havard's Annavah Taurus
3: Chapman's Dialynne Armani with Balderstone

 

Class 10: Veteran Dog (3,1a)
2: Davies' Seevad High Lite

 

 

Best Dog: Rootham's Rochalbury Porter

Reserve Best Dog:Bailey's Newlin Victor of Salenko JW

Best Puppy Dog: Bailey's Newlin Victor of Salenko JW

 

 

Class 11 Minor Puppy Bitch (5,2a)
2: Morgan's Brydea Bittersweet
3: Petrusow & Gildert's Callidoniane Sapphire
   

 

Class 12 Puppy Bitch (5)
2: Calikes & Bradley's Newlin Waffle
3: Smith & Starbrook's Newlin Vanilla at Koorbrats
4: Clark's Springholme Starlight
5: Petrusow & Gildert's Callidoniane Sapphire

 

Class 13 Junior Bitch (9,2a)
 
2: Morgan's Brydea Bliss
3: Hill's Bruadair Cno-Challtain
4: Pocklington-Halls Macall Adelaide
5: Blackstock's Ardvreck Cornflower

 

Class 14: Maiden Bitch (3)
2: Smith & Starbrook's Newlin Vanilla at Koorbrats
3: Dawson & Goodall Kenmillix Blossom Hill
   

 

Class 15 Novice Bitch (7,1a)
2: Walker's Sabinhay Philigree at Barughgreen
3: Calikes & Bradley's Newlin Waffle
4: Morgan's Davricard Greta at Brydea
5: Pocklington - Hall's Macall Adelaide

 

Class 16 Graduate Bitch (6)
2: Hill's Bruadair Cno-Challtain
3: Calikes & Bradley's Newlin Waffle

4: Dean's Gempeni Snowdrop

5: Smith's Macall Misty Day

 

Class 16 Post Graduate Bitch (5,2a)
 
2: Clegg's Vixarden Aphrodite JW
3: Hartland's Sabinhay Fairmaid
   

 

Class 18 Limit Bitch (9,3a)
 
2: Butters & Theobald's Orchidvale Angelica of Breskar
3: Clacher's Misken Querida JW
4: Arden's Rocamar Smiles at Madika ShCM
5: Clegg's Vixarden Aphrodite JW

 

Class 19 Open Bitch (7)
 
2:Eades & Rootham's Rochalbury Pearl with Jesson
3: Pocklington Hall's Macall New Sensation
4: Hartland's Sabinhay Farmaid
5: Blackstock's Rosanka Gabor

 

Class 10 Veteran Bitch (5)
2: Havard's Annavah Cranberry
3: Dean's CH & IR CH Gempeni Wildflower
4: Arden's Newlin Almond at Madika
5: Goldberg's Molesend Banshee

 

Best Bitch: Davies' CH Seevad High Fashion

Reserve Best Bitch: Havard's Annavah Solitaire

Best Puppy Bitch: Haslam's Rossgay Rouska

 

******

 

Best In Show - CH Seevad High Fashion

Best Opposite Sex - Rochalbury Porter

Res. Best In Show - Rochalbury Porter

Best Puppy In Show - Rossgay Rouska

 

 

The dog line up as judge Mairi Brown makes her decision

 

 

The bitch line up as judge Mairi Brown makes her decision

 

The Best In Show challege

 

 

The Best Puppy In Show challege