2008 Open Show - Judge Dawn Banks "Forgebanks"

 

Dog Results
Bitch Results
Class 1: Minor Puppy Dog (3, 1a)
Class 11 Minor Puppy Bitch (1)
1st
Sparrowgill Stoic
1st
Charterwood Gamine
2nd
Charterwood Scandal    
     
Class 2: Puppy Dog
Class 12 Puppy Bitch (5, 1a)
No entries
 
1st
Newlin Zoe of Finmorlan
   
2nd
Charterwood Daydreamer
   
3rd
Macall Sweet Sensation
   
4th
Macall Tickled Pink
   
Class 3: Junior Dog (3, 2a)
Class 13 Junior Bitch (5,1a)
1st
Molesend Adrift
1st
Raimex Bussell JW
   
2nd
Barterhound Bouquet for Gempeni
   
3rd
Callidoniane Diamond
   
4th
Brydea Bobbin
Class 4: Maiden Dog Class 14: Maiden Bitch (5,1a)
No entries
   
1st
Newlin Zoe of Finmorlan
   
2nd
Newlin Vanilla at Koorbrats
   
3rd
Callidoniane Diamond
   
4th
Sparrowgill Show Biz
Class 5: Novice Dog (1)
Class 15 Novice Bitch (4)
1st
Bruadair Fobhannon
1st
Newlin Zoe of Finmorlan
   
2nd
Brydea Bittersweet
   
3rd
Sparrowgill Show Biz
       
Class 6: Graduate Dog (7, 3a)
Class 16 Graduate Bitch (6)
1st
Callidoniane Emerald
1st
Barterhound Bouquet for Gempeni
2nd
Bruadair Fobhannon
2nd
Hayapark Aster
3rd
Fallowfield Duce of Finmorlan
3rd
Brydea Bliss
4th
Ardvreck Caerlaverock Von Dapperdawg
4th
Vixarden Aphrodite JW
 
VHC
Molesend Smokesreen
     
Class 7: Post Graduate Dog (5)
Class 16 Post Graduate Bitch (8, 2a)
1st
Callidoniane Emerald
1st
Barterhound Bouquet for Gempeni
2nd
Fallowfield Fusion of Finmorlan JW ShCM
2nd
Raimex Duster
3rd
Sparrowgill Statesman
3rd
Bruadair Cno-Challtain Von Dapperdawg
4th
Molesend Magician at Barughgreen
4th
Newlin Vanilla at Koorbrats
VHC
Springholme Striker
VHC
Kyledam Candytuft Daisy
     
Class 8 Limit Dog (2)
Class 18 Limit Bitch (9)
1st
Newlin Victor of Salenko JW
1st
Orchidvale Angelica of Breskar ShCM
2nd
Molesend Dolerite Over Barughgreen
2nd
Rossgay Rouska at Roddwood JW
 
3rd
Bruadair Dealaidh JW ShCM
   
4th
Sabinhay Phantasy
   
VHC
Hayapark Amber at Raimex
       
Class 9 Open Dog (4, 1a)
Class 19 Open Bitch (8, 3a)
1st
CH Fallowfield Sparrowgill Strider
1st
Charterwood Cameo
2nd
Macall Back to Zac ShCM
2nd
Kyledam Azelia Buttercup JW
3rd
Flurries Brigand
3rd
Macall New Sensation ShCM
 
4th
Roddwood Bunting
   
VHC
Newlin Oatmeal at Rossgay
       
Class 10: Veteran Dog (3)
Class 20 Veteran Bitch (5)
1st
Seevad High Lite
1st
CH & IR CH Gempeni Wildflower
2nd
CH Madika Nut Case
2nd
CH Seevad High Fashion ShCM
3rd
Springholme Saxon
3rd
Molesend Banshee
   
4th
Springholme Sasha ShCM
   
VHC
Newlin Almond at Madika
     
Best Dog: Seevad High Lite Best Bitch: CH & IR CH Gempeni Wildflower
Reserve Best Dog: Callidoniane Emerald Reserve Best Bitch: Orchidvale Angelica of Breskar ShCM
Best Puppy Dog: Sparrowgill Stoic Best Puppy Bitch: Charterwood Gamine
     

 

 

BIS (also Best Veteran In Show), RBIS (also BOS) & BPIS with judge

 

 

 

 

Junior Handling
   
   
1st Shannon Goldberg
2nd Morven McDonald

3rd

Andrew Clegg

 

Other show images:
The dog line up
The bitch line up