2015 Champ Show Results

BIS Davricard Harrison, RBIS CH Bayard Forgetmeknot JW, BVIS CH Newlin Victor of Salenko JW ShCM & BPIS Davricard Ballad with judge Mrs Lynda Player.

 

 

 

Class 1: Minor Puppy Dog (4)

1st: Brannan's Rosalka Nolte

2nd: Philpott's Charterwood Saga

3rd: Hill's Dapperdawg North Western

4th: Findlay's Fallowfield Adored at Rhiconich

 

Class 2: Puppy Dog (6, 1 abs)

1st: Goldberg's Molesend Orlando (AI) BPD

2nd: Lewis' Fallowfield Gigalo

3rd: Lewis' Fallowfield General

4th: Hill's Dapperdawg North Western

VHC: Philpott's Charterwood Flagship

 

Class 3: Junior Dog (2)

1st: Jones & Jepson's Eardley Stew Pendous RCC

2nd: Jones' Clairdale Caesar

 

Class 4: Novice Dog - (3)

1st: Jackson's Bayard Follow My Trail

2nd: Brannan's Rosanka Nolte

3rd: Jones' Clairdale Caesar

 

 

 

Class 5: Graduate Dog (3)

1st: Goldberg's Molesend Orlando (AI) BPD

2nd: Philpott's Charterwood Crusader

3rd: Christie's Benroma Brabanzio

 

 

 

Class 6: Post Graduate Dog (2)

1st: McBain's Bondlea Layman

2nd: Christie's Benroma Brabanzio

 

Class 7: Mid Limit Dog (9,1 abs)

1st: Dawson & Goodall's Janfrey Randal Upon Rundle JW ShCM

2nd: Burrow's Baldev Hells Angel (IMP)

3rd: Vicker's Dialynne Cinnamon for Rosroden

4th: Clifton's Dialynne Forever Watson at Lemoncroft

VHC: Ravell's Tungri Pioneer ShCM

 

 

 

Class 8: Limit Dog (5)

1st: Craig's Davricard Harrison CC & BIS

2nd: Jones & Jepson's Eardley Drew Peacock

3rd: Clifton's Dialynne Forever Holmes at Lemoncroft JW ShCM

4th: Wood's Marada Bright Star

VHC: Findlay's Rhiconich Alfi

 

 

Class 9: Open Dog (6, 1 abs)

1st: Calikes CH Newlin Kestrel JW ShCM

2nd: Jackson's Bayard Hazel's Beany

3rd: Goldberg's Molesend Kaftan JW

4th: Bartholomew's Fullcry Poacher

VHC: Cuthill's Serenaker Othello JW

 

 

 

Class 10: Veteran Dog (4)

1st: Bailey's CH Newlin Victor of Salenko JW ShCM

2nd: Cuthill's CH Serenaker Trial By Magic ShCM

3rd: Goldberg's Molesend Adrift

4th: Clark's Springholme Striker ShCM

 

 

 

 

 

DCC - Davricard Harrison, RDCC - Eardley Stew Pendous, BPD - Molesend Orlando (AI) & BVD - CH Newlin Victor of Salenko JW ShCM

 

 

 

Class 11: Minor Puppy Bitch (7)

1st: Craig's Davricard Ballad

2nd: Firth's Nictoney Pollyanna

3rd: Lewis' Fallowfield Dreamy Duchess

4th: Hunt's Bondlea Dove

VHC: Coates' Gladstyle Tutti Fruity

 

 

 

Class 12: Puppy Bitch (12, 1 abs)

1st: Burrow's Summerlily Maid in Oz

2nd: Firth's Rossut Volley at Nictoney

3rd: Calikes & Bailey's Franjean Candlelight for Salenko (IMP)

4th: Goldberg's Broadshore Vedette at Molesend

VHC: Vicker's Stormpasture Jasmine of Rosroden

 

 

 

Class 13: Junior Bitch (8, 1 abs)

1st: Jackson's CH Bayard Forgetmeknot JW

2nd: Vicker's Stormpasture Jasmine of Rosroden

3rd: Close's Sparrowgil Chilli

4th: Ambridge's Tiger Lilly Blossom

VHC: Hartland's Franjean Check Me Out at Fairleedale (IMP)

 

 

Class 14: Novice Bitch (11)

1st: Firth's Rossut Volley at Nictoney

2nd: Stoddard's Tarnry Florence

3rd: Morgan's Brydea Berry

4th: Close's Sparrowgill Socialite

VHC: Chance & Dodd's Beagfur Bell of the Ball

 

 

 

 

Class 15: Graduate Bitch (10, 1 abs)

1st: Calikes & Bailey's Franjean Candlelight for Salenko (IMP)

2nd: Stoddard's Tarnry Florence

3rd: Bartholomew's Fullcry Walnut

4th: Dean's Gempeni Flowergirl JW ShCM

VHC: Vicker's Rosroden Aphrodite

 

 

 

Class 16: Post Graduate Bitch (6, 1 abs)

1st: Jones' Clairdale Willowmena

2nd: Dean's Gempeni Flowergirl JW ShCM

3rd: Hartland's Newlin Inkspot at Fairleedale

4th: Vicker's Rosroden Aphrodite

VHC: Clark's Davricard Heather at Springholme

 

 

Class 17: Mid Limit Bitch (7, 3 abs)

1st: Burrow's Summerlily Raggy Doll

2nd: Butters & Theobald's Brigam Lace Stockings of Breskar

3rd: Clark's Ruby Scarlett at Springholme

 

 

 

Class 18: Limit Bitch (5, 2 abs)

1st: Alexander's Stormpasture Trump Hand at Bethnor

2nd: Hartland's Newlin Inkspot at Fairleedale

3rd: Clark's Ruby Scarlett at Springholme

 

Class 19: Open Bitch (8, 3 abs)

1st: Hunt & Norris' Shercroft Duchess JW

2nd: Jones & Jepson's AM CH Eardley Dinah Might

3rd: Burrow's Summerlily Secret Service

4th: Jones' Clairdale Willowmena

VHC: Ravell's Tungri Shooting Star

 

 

 

Class 20: Veteran Bitch (3)

1st: Bartholomew's Fullcry Popcorn

2nd: Butters & Theobald's Orchidvale Angelica of Breskar ShCM

3rd: Dean's IR CH Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM

 

 

 

 

BCC - CH Bayard Forgetmeknot JW, RBCC & BPB - Davricard Ballad & BVB - Fullcry Poacher