2015 Open Show Results

BIS Davricard Ballad, RBIS Fallowfield Gigalo, BPIS Newlin Mattie & BVIS CH Newlin Victor of Salenko JW ShCM with judge Nick Morgan.

 

 

 

Class 1: Minor Puppy Dog (2, 1 abs)

1st: Lewis' Tannahill Xander from Fallowfield

 

 

Class 2: Puppy Dog (2)

1st: Hunt & Norris' Shercroft Apollo

2nd: White & Moorby's Merrilyn Get Off My Cloud

 

Class 3: Junior Dog (3)

1st: Lewis' Fallowfield Gigalo - BEST DOG

2nd: Craig's Davricard Brandon

3rd: Goldberg's Molesend Orlando JW (AI)

 

Class 4: Novice Dog - (0)

No Entries

 

Class 5: Graduate Dog (2, 1 abs)

1st: Hunt & Norris' Shercroft Apollo

 

 

 

Class 6: Post Graduate Dog (2, 1 abs)

1st: Hunt & Norris' Shercroft Apollo

 

 

Class 7: Mid Limit Dog (3, 1 abs)

1st: Arden's Madika It's All About Me ShCM AW (B)

2nd: Carmichael's Kernebridge Bombardier

 

Class 8: Limit Dog (3, 2 abs)

1st: Woods Marada Bright Star

 

 

Class 9: Open Dog (3, 1 abs)

1st: Goldberg's Molesend Kaftan JW

2nd: Lewis' Dum Dum Diddle from Elly's Pack and Fallowfield

 

Class 10: Veteran Dog (6, 2 abs)

1st: Bailey's CH Newlin Victor of Salenko JW ShCM - R. BEST DOG

2nd: Lewis' CH/ AM CH Barristers Yanky Doodle Dandy at Fallowfield

3rd: Close's Sparrowgill Statesman

4th: Clark's Springholme Striker ShCM

 

 

 

 

 

Best Dog - Fallowfield Gigalo, Reserve Best Dog & Best Veteran Dog - CH Newlin Victor of Salenko JW ShCM & Best Puppy Dog - Shercroft Apollo

 

 

 

Class 11: Minor Puppy Bitch (4, 2 abs)

1st: Arden's Madika Spot On

2nd: Dawson & Goodall Rundle Eclipse

 

Class 12: Puppy Bitch (4)

1st: Calike's Newlin Mattie

2nd: Hunt, Norris & Carmichael's Shercroft Arina

3rd: Woods Marada Armani

4th: Arden's Madika Spot On

 

Class 13: Junior Bitch (6, 2 abs)

1st: Craig's Davricard Ballad - BEST BITCH

2nd: Calikes Newlin Mattie

3rd: Goldberg's Broadshore Vedette at Molesend

4th: Vickers & Mead's Rosroden Cherry Kisses

 

 

 

Class 14: Novice Bitch (5, 1 abs)

1st: Woods Marada Armani

2nd: Ardens Madika Spot On

3rd: Hunt, Norris & Carmichael's Shercroft Arina

4th: Vickers & Mead Rosroden Cherry Kisses

 

 

 

 

 

 

Class 15: Graduate Bitch (8, 3 abs)

1st: Close's Sparrowgill Chilli

2nd: Calikes Newlin Mattie

3rd: Hunt's Bondlea Dove

4th: Vicker's & Mead's Stormpasture Jasmine at Rosroden

VHC: Lennard's Butterow Plover

 

 

 

Class 16: Post Graduate Bitch (7)

1st: Dean's Gempeni Flower Girl JW ShCM

2nd: Alexander's Dufosee Nevarra at Mailcom

3rd: Webster's Moonjoon Lily of the Valleys for Houndscoast

4th: Hunt's Bondlea Dove

VHC: Lennard's Butterow Plover

 

 

Class 17: Mid Limit Bitch (6, 1 abs)

1st: Calikes & Bailey's Franjean Candlelight for Salenko JW (Imp)

2nd: Deans Gempeni Flower Girl JW ShCM

3rd: Dawson & Goodall's Rundle Kokanee

4th: Butters & Theobald's Brigam Lace Stockings of Breskar

VHC: Vicker's & Meads Rosrodens Aphrodite

 

 

 

Class 18: Limit Bitch (5, 2 abs)

1st: Lennards Butterow Oriole

2nd: Webster's Moonjoon Sweet Nothings ShCM

3rd: Clarke's Ruby Scarlett at Springholme ShCM

 

Class 19: Open Bitch (6, 2 abs)

1st: Lewis Fallowfield Grace

2nd: Woodcock's Roddwood Melody

3rd: Hunt & Norris' Shercroft Duchess JW ShCM

4th: Lennard's Butterow Oriole

 

 

 

 

Class 20: Veteran Bitch (8, 2 abs)

1st: Deans IR CH Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM - RESERVE BEST BITCH

2nd: Butters & Theobald's Orchidvale Angelica of Breskar ShCM

3rd: Hunt's Redcap Folktale of Bondlea

4th: Woodcock's CH Rossgay Rouska at Roddwood JW ShCM

VHC: Arden's Barterhound Rosebud at Madika JW ShCM AW (B)

 

 

 

 

Best Bitch - Davricard Ballad, Reserve Best Bitch & Best Veteran Bitch IR CH Barterhound Bouquet for Gempeni JW ShCM & Best Puppy Bitch - Newlin Mattie

 

 

Best Junior Handler - Kyra Harrison (pictured below by S&S Productions)

Reserve Best Junior Handler - Robyn Watson